Міжнародний день боротьби зі стресом
6 листопада 2024 року - відзначається Міжнародний день боротьби зі стресом. Цей день був започаткований для підвищення обізнаності про стрес, його вплив на здоров’я та важливість управління ним.
Стрес – це відповідь організму на раптові зміни довкола, коли він вирішує, що щось загрожує безпеці чи комфорту. Тобто, це наша захисна реакція. Втім, коли стрес тривалий, страждають мало не всі системи нашого організму як серцево-судинна, імунна, травна тощо
Основні симптоми стресу:
- сильна стомлюваність, неуважність;
- дратівливість, агресія;
- тривожність, зайве занепокоєння;
- безпричинні страхи;
- розлади пам’яті;
- регулярні фізичні недуги;
- складнощі в стосунках у сім’ї або з близькими, проведення менше часу з ними;
- відсутність бажання повертатися/влаштовуватися на роботу або неефективність на роботі;
- відчуття відчуженості, малозначущості у суспільстві
У ході розвитку стресу спостерігається три стадії:
- Стадія тривоги
Це найперша стадія, що виникає з появою подразника, що викликає стрес. Наявність такого подразника викликає ряд фізіологічних змін: у людини учащається подих, трохи піднімається тиск, підвищується пульс. Змінюються і психічні функції: підсилюється порушення, вся увага концентрується на подразнику, виявляється підвищений особистісний контроль ситуації. Усе разом покликано мобілізувати захисні можливості організму і механізми саморегуляції на захист від стресу. Якщо цієї дії досить, то тривога і хвилювання вщухають, стрес закінчується. Більшість стресів дозволяється на цій стадії.
- Стадія опору
Настає у випадку, якщо стрес фактор, що викликав, продовжує діяти. Тоді організм захищається від стресу, витрачаючи «резервний» запас сил, з максимальним навантаженням на всі системи організму.
- Стадія виснаження
Якщо подразник продовжує діяти, то відбувається зменшення можливостей протистояння стресові, тому що виснажуються резерви людини. Знижується загальна опірність організму. Стрес «захоплює» людину і може привести його до хвороби. При впливі дратівного фактора у людини формується оцінка ситуації як загрозлива. Ступінь погрози в кожного своя, але в будь-якому випадку викликає негативні емоції. Усвідомлення погрози і наявність негативних емоцій «штовхають» людину на подолання шкідливих впливів: вона прагне бороти з фактором, що заважає, знищити його або «піти» від нього убік. На це особистість направляє усі свої сили. Якщо ситуація не дозволяється, а сили для боротьби закінчуються, можливі невроз і ряд незворотних порушень в організмі людини. Наявність усвідомленої погрози – це основний стресовий фактор людини.
Кілька простих, але ефективних підходів для боротьби зі стресом:
- Регулярна фізична активність: навіть невеликі щоденні прогулянки або легка зарядка можуть значно зменшити рівень стресу, оскільки під час фізичних вправ вивільняються ендорфіни — «гормони щастя».
- Сон – якісний і достатній є основою здоров’я та енергії. Недосипання підвищує рівень стресу і знижує здатність справлятися з ним.
- Правильне харчування – збалансований раціон забезпечує організм необхідними вітамінами і мінералами, які впливають на настрій та енергетичний рівень.
- Планування часу – організація робочого дня і дозвілля допомагає уникати перенавантажень і хаосу, що спричиняє стрес.
- Підтримка соціальних зв’язків – спілкування з рідними і друзями має позитивний вплив на емоційний стан та допомагає відволіктися від проблем.
- Медитація та дихальні техніки – регулярні заняття медитацією та контроль дихання допомагають розслабитися та знизити рівень тривожності.
- Відпочинок і хобі – виділення часу на улюблені заняття сприяє відновленню внутрішнього балансу та зниженню стресу.
Чого НЕ ВАРТО робити, аби опанувати стрес:
- Не вживати алкоголь або інші психоактивні речовини і не палити;
- Не спати увесь день;
- Не працювати без відпочинку і не розслабляючись;
- Не відсторонюйтися від друзів та близьких;
- Не нехтувати елементарною особистою гігієною;
- Не скоювати насильство
Пам’ятайте — стреси часті супутники нашого життя. Важливо навчитися ними управляти, протистояти негативним наслідкам стресу, адже вони впливають на здоров’я та викликають захворювання. Бережіть себе!