20 листопада – день боротьби з хронічними обструктивними захворюваннями легень (ХОЗЛ)
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) ХОЗЛ є четвертою за значущістю причиною смертності у світі, воно спричинило у 2021 році 3,5 млн смертей. Майже 90% смертей від ХОЗЛ серед осіб віком до 70 років стаються у країнах з низьким та середнім рівнем доходу.
Також ВООЗ звертає увагу на те, що куріння тютюну є причиною понад 70% випадків ХОЗЛ у країнах з високим рівнем доходу. У країнах із низьким та середнім рівнем доходу куріння тютюну є причиною 30–40% випадків ХОЗЛ, а забруднення повітря у житлових будинках є основним фактором ризику.
ХОЗЛ називають однією з найбільш поширених хронічних респіраторних недуг. Для ХОЗЛ характерні стійкі респіраторні симптоми та обмеження прохідності дихальних шляхів через патологічні зміни у них та/чи ураження альвеол, що зазвичай спричинені значним негативним впливом шкідливих частинок або газів.
Головна причина розвитку ХОЗЛ — тютюновий дим (у результаті куріння тютюну або вдихання вторинного тютюнового диму). Найбільш уразливими для цієї хвороби у всьому світі є завзяті курці. У таких пацієнтів недуга прогресує удев’ятеро швидше, ніж у тих, хто не курить.
До інших найпоширеніших факторів ризику належать:
- забруднення атмосферного повітря;
- забруднення повітря в житлових приміщеннях (наприклад, унаслідок використання твердого палива для приготування їжі та обігріву);
- наявність пилу, диму і випарів хімічних речовин на робочих місцях.
У деяких випадках ХОЗЛ пов’язано із генетичними чинниками, гіперчутливістю дихальних шляхів, невідповідним розвитком легень у дитячому віці, тривалим захворюванням на астму.
Симптоми ХОЗЛ
ХОЗЛ розвивається повільно і зазвичай проявляється у людей старше 40–50 років. Головні ознаки захворювання:
- постійна задишка;
- хронічний кашель;
- хронічне відкашлювання мокротиння.
Діагностика ХОЗЛ
Існують різні методи дослідження функцій зовнішнього дихання:
- спірометрія — цей дихальний тест дає змогу виміряти, який обсяг повітря людина може видихнути за один раз, доклавши максимальне зусилля, і наскільки швидко;
- плетизмографія (дослідження тонусу дрібних судин і кровотоку в них шляхом реєстрації змін об’єму легень унаслідок кровонаповнення);
- дослідження дифузійної здатності легень;
- оцінювання толерантності до фізичного навантаження, яка на пізніх стадіях захворювання знижується (тести з ходьбою, серцево-легеневі навантажувальні тести з використанням бігової доріжки або циклоергометра, моніторинг активності за допомогою акселерометрів чи інших пристроїв).
Лікування та реабілітаційні заходи Головна мета лікування ХОЗЛ – попередити подальший розвиток хвороби, її ускладнень, зниження вираженості симптомів. Для цього хворому можуть призначаються наступні препарати: бронхолітики, глюкокортикостероїди, муколітики та антиоксиданти.
Реабілітаційні заходи
Тренування дихальної мускулатури; – Фізичні вправи при зростаючому навантаженні – як частина легеневої реабілітації. Проводяться з метою підвищення фізичної витривалості та адаптації до звичайних навантажень.
Профілактичні заходи
Найефективнішим заходом профілактики є утримання від куріння тютюну, в тому числі пасивного. Фахівці охорони здоров’я рекомендують звертатися до лікаря у разі появи задишки при ходьбі по сходах або похилих поверхнях, кашлю і хронічного виділення мокротиння у курців старше 40 років. Незважаючи на те, що ХОЗЛ невиліковна, при своєчасному зверненні за медичною допомогою та належному лікуванні можливо контролювати симптоми, уповільнити розвиток хвороби, забезпечити достатньо високу якість життя.
Дотримуйтеся здорового способу життя. Найкраще подбати про себе можете ви самі. Будьте здорові!