A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне некомерційне підприємство Таїровської селищної ради
"Таїровський консультативно-діагностичний центр"

Метопневмовірус. Профілактика метопневмовірусної інфекції.

Дата: 20.01.2025 11:17
Кількість переглядів: 140

Характеристика збудника.

Метапневмовірус - одноланцюговий РНК-геномний вірус, що належить до підродини пневмовірусів, родини параміксовірусів, роду пневмовірусів (малюнок 1). За своєю структурою і властивостями збудник близький до пневмовірусу птахів, респіраторно-синтиціального вірусу.

Фото без опису

Шляхи передачі.

Провідний шлях поширення метапневмовірусної інфекції - повітряно-крапельний. У жодних видів тварин цей вірус не виділено, тому єдиним джерелом виступає інфікована людина. Епідемічні спалахи реєструються всередині сім'ї, організованих дитячих колективів, можливе виникнення внутрішньолікарняних вогнищ метапневмовірусної інфекції.

Групи ризику:

- недоношені діти;

- новонароджені з бронхолегеневою дисплазією;

- діти перших 3-х років життя;

- літні люди;

- особи з імунодефіцитом;

- пацієнти з муковісцидозом.

Несприятливим преморбідним фоном у дітей є обтяжений алергологічний анамнез (медикаментозна та харчова алергія, атопія), неврологічні порушення (підвищений ВЧД, м'язова дистонія, фебрильні судоми), гематологічні зміни (анемія), ранній початок штучного вигодовування.

 Симптоми метапневмовірусної інфекції.

Інкубаційний період триває 3-5 днів. Діапазон клінічних проявів варіабельний. Найчастіше метапневмовірусна інфекція протікає у формі легкого або середньотяжкого ринофарингіту, також нерідко трапляється ларингіт, ларинготрахеїт, гострий і обструктивний бронхіт, бронхіоліт, вірусна пневмонія. Іноді розвивається ураження ШКТ (шлунково кишкового тракту) у вигляді гастриту або гастроентериту.

МПВ-інфекція частіше маніфестує гостро. За назофарингіту турбують катаральні явища (першіння і біль у горлі, гіперемія задньої стінки глотки), набряклість і закладеність носових ходів, ринорея зі слизовими або слизово-гнійними виділеннями, кашель, ін'єкованість склер. Лихоманка може мати субфебрильний, фебрильний або піретичний характер. Виражений інтоксикаційний синдром (головний біль, млявість, міалгії), іноді присутня екзантема.

У частини дітей відзначається шлунково-кишкова дисфункція: відрижки, блювота, рідкі випорожнення, виявляється гепатомегалія і спленомегалія. Для ларингіту і ларинготрахеїту характерний гавкаючий кашель, осиплість голосу. Ураження нижніх дихальних шляхів супроводжується розвитком бронхообструктивного синдрому, задишки (інспіраторної, експіраторної, змішаної), ціанозу шкіри. За неускладненого перебігу метапневмовірусної інфекції різні симптоми зберігаються в середньому від 4 до 13 діб.

Ситуація з HMPV в Україні.

В Україні фіксується циркуляція HMPV серед населення. Протягом поточного епідемічного сезону 2024-2025 років, станом на 05.01.2025 року, HMPV виявлено у 14 осіб, з них віком 0-4 роки - 2 особи, 5-14 років - 7 осіб, 30-64 роки - 4 особи та віком 65 і старше - 1 особа. Протягом цього та попереднього епідсезону не зафіксовано жодного летального випадку внаслідок інфекції спричиненої метапневмовірусом - всі хворі отримали медичну допомогу та одужали.

Особливості інфекції.

Для метапневмовірусу характерна сезонність, як і для інших вірусів респіраторної групи. Однак циркуляція HMPV починається переважно взимку і триває до весни. HMPV–інфекція здебільшого перебігає легко, але інфікування HMPV у літньому віці, на тлі супутньої патології, призводить до збільшення тяжкості захворювання. Інкубаційний період становить від 3 до 6 днів. Вірус значною мірою поширюється при близькому контакті з інфікованою людиною (повітряно-краплинним шляхом).

Симптоми.

При HMPV–інфекції найчастіше виявляють симптоми верхніх дихальних шляхів, такі як ринорея (нежить), кашель або лихоманка. Захворювання нижніх дихальних шляхів, які можуть спричинятися HMPV: бронхіоліт, пневмонія, круп і загострення астми. У переважній більшості випадків симптоми метапневмовірусу схожі на застуду або легкі випадки грипу: нежить, кашель, підвищена температура. У порівнянні з таким захворюванням, як грип, метапневмовірус зазвичай протікає значно легше й дуже рідко викликає ускладнення. 

Засоби профілактики.

Найбільш дієвими є заходи профілактики:

1. регулярно мийте руки з милом;

2. уникайте контактів із хворими людьми;

3. дотримуйтесь етикету кашлю (прикривайте рот серветкою чи згином ліктя);

4. періодично провітрюйте приміщення.

Довіряйте виключно перевіреній інформації з офіційних джерел, а за перших симптомів застуди звертайтесь до Вашого сімейного лікаря!

Заключайте декларацію з нашими лікарями та отримуй лікування та консультування!

Створено статтю завдяки просвітницької роботі МОЗ (Міністерсво охорони здоров’я України) за посиланням:   

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора